Jak vybrat terárium?

V teráriu můžete mít jen rostliny a jinou dekoraci, anebo si pořiďte i vhodné zvířectvo.

Hledáte terarijní přístřešek pro své zvířecí miláčky? Nebo si chcete jen vyzdobit domácnost? Terária jsou velmi oblíbenou dekorací a zároveň zábavou. Podle čeho si ho můžete vybrat?

  • Michaela, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 5 minut

Typy terárií

Tropické terárium

Pro tropické terárium je potřebná vyšší vlhkost, živé a umělé rostliny a rovněž i drcená kokosová kůra, případně rašelina smíchaná s pískem jako substrát.

  • Menší i větší rozměr, dle preferencí
  • Vhodné pro tropické druhy živočichů
  • Nutnost rovného a stabilního povrchu

Pouštní terárium

Pouštní terárium je tvořeno z písku, kořenů a kamenů a také živočichy, kteří jsou zvyklí žít na poušti. Jako substrát se používá terarijní písek.

  • Na výhřev využijeme výhřevné kameny či kabely
  • Snadné na údržbu
  • Menší i větší rozměry

Paludárium

Paludáriu se také říká želvárium a je určeno pro chov želv, ještěrek a žab. Na dno se nejlépe hodí akvarijní štěrk.

  • Nutné zajistit plynulý přechod z vodní části na souš
  • Pro živé rostliny, které čistí vodu
  • Možnost vytvoření vodopádů

Potřebujete z místa na místo přepravit terarijní zvířata? Pořiďte si přepravku, která bývá nejčastěji vyrobena z průhledného plastu.

Podle čeho vybrat

Materiál terária

Ať berete terárium jako designový doplněk, či vám záleží na jeho kvalitě, vybírejte především podle materiálu. S jakými typy se můžete setkat?

  • Dřevěná - jsou designovým a zároveň velmi praktickým doplňkem; na zvířata působí bezpečně
  • Skleněná - vysoce odolná s dlouhou životností; spoje utěsněny kvalitním silikonem
  • Plastová - z plastu se obvykle vyrábí pouze přepravky, případně malá terária pro hmyz, takzvané insektárium
  • Akrylová - dobře odvětrávají; jsou lehká, zdravotně nezávadná a bezpečná

Objem

Terária si můžete pořídit malá, která se vejdou do každé místnosti, ale i velká, jež zaberou celou jednu stěnu. Záleží jen na tom, na jaké terárium máte odvahu a místo. Vybírat ovšem musíte i podle velikosti zvířat, která si do terária chystáte pořídit.

Tvar

Tvar terária volte podle přirozeného prostředí zvířete, které se chystáte chovat. Zvířectvo žijící ve stromech a na skalách potřebuje terárium orientované na výšku. Zvířatům žijícím na zemi bude více vyhovovat terárium orientované na délku.

Osvětlení terária

V závislosti na tom, která zvířata si do terária hodláte pořídit, zvolte místo se silným denním světlem, případně místo stinnější, pokud budete používat dodatečné osvětlení. Denní světlo můžete nahradit UVA či UVB osvětlením, které by mělo být umístěno cca 20 cm nad místem, na němž se budou živočichové vyhřívat. Vysokou intenzitu osvětlení využijete především u pouštních živočichů. Naopak těm nočním příliš svítit nemusíte, během dne si vystačí s malým množstvím světla.

Jak dlouho svítit?

To rovněž závisí na vybraných živočiších a místu, odkud pocházejí. Některým je však nutné svítit po celý rok dvanáct hodin každý den. To vyžadují téměř všechna zvířata žijící v oblasti rovníku. Živočichové nacházející se ve vyšších zeměpisných šířkách vyžadují délku svícení podle roční doby. Samozřejmě si můžete nastavit na každý den spínací hodiny, abyste osvětlení nemuseli hlídat.

Způsob otvírání

Terária dělíme také podle způsobu, jak se k rostlinám a živočichům dostanete:

  • Dvířková - dvířka jednoduše otevřete či odsunete a postaráte se o rostlinky i živočichy; jsou bezpečná, nehrozí, že by se dvířka sama otevřela; dvířka mohou být situována z přední strany nebo z boku
  • Vyklápěcí - do terária se dostanete odklopením horního víka

Při výběru velikosti terária počítejte také s tím, že vám rostliny i živočichové mohou vyrůst, proto si vždy předem zjistěte, jakých rozměrů dorůstají, a podle toho přizpůsobte i jeho rozměry.

Rady a tipy na založení terária

Teplota

Všechny rostliny i terarijní živočichové potřebují určitou teplotu. Mnohdy musí být o několik stupňů vyšší tam, kde se zvířata vyhřívají. K tomuto účelu využijte topení do akvária v podobě vyhřívací lampy doplněné termostatem, aby omylem nedošlo k přehřátí terária. Na termostatu si nastavte optimální teplotu a čidlo umístěte do protilehlého koutu akvária, zhruba do jedné třetiny jeho výšky. Nočním zvířatům pořiďte topný kámen.

Substrát

Substrát volíme podle biotopu, v němž zvířata ve volné přírodě žijí.

  • Tropické terárium - vyžaduje drcenou kokosovou kůru či rašelinu s pískem
  • Pouštní terárium - pokrýváme pískem a kameny
  • Subtropické terárium - použijeme terarijní substrát namíchaný z kokosového substrátu a písku
  • Paludárium - využijeme například kokosový substrát

Členitost a vybavení terária

Myslete na to, že zvířatům musíte vytvořit takové prostředí, na které jsou zvyklá. Podle druhu vybavte terárium jeskyněmi, římsami, převisy, kořeny do akvária nebo plochami pro lezení. Samozřejmě můžete do terária umístit i jinou dekoraci bezpečnou pro zvířata.

Příslušenství

Písky a substráty do terárií

Krmiva pro terarijní zvířata

Osvětlení do terárií

Dekorace do terárií

Ostatní doplňky do terárií

Terarijní topidla

Terarijní teploměry a vlhkoměry

Nejčastější otázky

Mohu terárium naplnit klasickou kohoutkovou vodou?

K rosení terária, případně doplnění vody, používáme pouze měkkou vodu. Tvrdá by v teráriu vytvořila vodní kámen a jiné usazeniny. Vodu vždy převařte nebo nechte odstát.

Jak často musím z terária odstraňovat zbytky krmiva?

Vždy do 24 hodin. Odstraníte-li krmivo později, může být již zkažené a do terária zanese škodlivé bakterie a plísně.

Je možné do terárií použít dekoraci, kterou si sám v přírodě najdu?

Ano, je to možné, je však důležité veškerou dekoraci nejprve obrousit a následně také vyvařit. Nezapomínejte však na to, že dekoraci, jako jsou kořeny nebo kameny, musíte vybírat podle toho, na co jsou konkrétní živočichové běžně v přírodě zvyklí.